Δύο μόλις ημέρες μετά την άνετη νίκη του Ολυμπιακού στον πρώτο αγώνα της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκα, η Μονακό μεταμορφώθηκε και συνέτριψε με το απίστευτο 96-72 μέσα στο ΣΕΦ τους «ερυθρόλευκούς», έκανε το break και πήρε το πλεονέκτημα έδρας από τους Πειραιώτες στην μάχη για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το “black out” του στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά και τα πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση που δεν του επέτρεψαν να ανακάμψει σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 21-15, 7:31΄΄ πριν το τέλος του α΄ μέρους, ωστόσο η Μονακό έκανε ένα σερί 20-0 και πήρε προβάδισμα με 35-21, 2:48΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου, εξέλιξη που έδωσε ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς και υποχρέωσε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να «κυνηγούν» στο σκορ.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Πριγκηπάτο, όπου ο τρίτος αγώνας είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα (27/4, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96.