Ροή Ειδήσεων​      Επικοινωνία      Τοπικά

Eurobasket: Το Πανόραμα της 2ης ημέρας

Στον όμιλο της Εθνικής, τον 3ο όμιλο του Eurobasket, η αγωνιστική δράση ξεκίνησε με την αναμέτρηση της Ουκρανίας με την Μεγάλη Βρετανία, με την ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις να έχει ένα εύκολο μεσημέρι επικρατώντας με 90-61 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρώτη στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Στο δεύτερο παιχνίδι, αυτό της Εθνικής κόντρα στην Κροατία, η “επίσημη αγαπημένη” μπορεί να δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ όσο έδειχνε η εικόνα της στο α’ ημίχρονο, πήρε όμως στο φινάλε τη νίκη με 89-85 και έκανε το 1/1 στη φετινή της προσπάθεια στο Eurobasket.

Εύκολο βράδυ είχε η γηπεδούχος Ιταλία, η οποία βρήκε αντίσταση από την Εστονία μόλις στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Φοντέκιο, με τον Ιταλό σούπερ σταρ να πετυχαίνει 19 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ double double πέτυχε ο Ακίλε Πολονάρα με 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

6. Μεγάλη Βρετανία 0-1

Όσον αφορά τον 4ο Όμιλο και τον αγώνα που ξεκίνησε την αγωνιστική δράση της 2ης ημέρας του Eurobasket, το Ισραήλ πέτυχε την έκπληξη επικρατώντας της Φινλανδίας με 88-84, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση. Μπορεί η Φινλανδία του Λάουρι Μαρκάνεν να είχε τον έλεγχο ειδικά στο α’ δεκάλεπτο, όταν και ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων, το Ισραήλ όμως δεν τα παράτησε και χάρη στον εκπληκτικό Αβντίγια των 24 πόντων και των 15 ριμπάουντ, πήγε το ματς στην παράταση και εν τέλει έφτασε στη νίκη.

Την έκπληξη της ημέρας πέτυχε η Πολωνία επικρατώντας της οικοδέσποινας Τσεχίας με 99-84, με τους Πολωνούς να έχουν ένα εκπληκτικό δ’ δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-21. Η Πολωνία είχε σε εκπληκτική κατάσταση τον Ματέους Πονίτκα, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 9 ασίστ, ενώ άλλους 23 πόντους πρόσθεσε ο άλλοτε guard του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας για τον 4ο όμιλο του Eurobasket, η Σερβία συνέτριψε την Ολλανδία με 100-76, κάνοντας μία πρώτη επίδειξη δύναμης και δείχνοντας πως δεν είναι τυχαία το φαβορί για να κατακτήσει την κορυφής της Ευρώπης. Ο Σβιέτισλαβ Πέσιτς είδε και τους 12 παίκτες του να σκοράρουν, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να πετυχαίνει double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, την ώρα που ο σούπερ σταρ, Νίκολα Γιόκιτς, είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.