Ροή Ειδήσεων​      Επικοινωνία      Τοπικά

Eurobasket: Το πανόραμα της 5ης ημέρας

Στον Όμιλο της Εθνικής Ελλάδος, τον 3ο Όμιλο, η Κροατία αντιμετώπισε την αρκετά φιλότιμη Εσθονία και μπορεί η “Hrvatska” να πήρε τη νίκη με 73-70, δυσκολεύτηκε όμως πολύ περισσότερο από όσο υπολόγιζε, με την Εσθονία να δείχνει ότι θα μπορούσε να πάρει έστω μία νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Στο δεύτερο ματς του ομίλου, η Εθνική πήρε μία άνετη νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας με 93-77, διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και θέλει νίκη αύριο κόντρα στην Ουκρανία για να “κλειδώσει” και την κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Την έκπληξη είχαμε στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, με την Ουκρανία να παγώνει το Mediolanum Forum επικρατώντας της Ιταλίας με 84-73 και πλέον η squadra azzura αντιμετωπίζει σοβαρό θέμα ως προς τις διασταυρώσεις των νοκ άουτ, εφόσον φυσικά προχωρήσει στην επόμενη φάση. Όσο για την ταλαιπωρημένη, με όσα συμβαίνουν στη χώρα της, Ουκρανία, πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurobasket.

6. Μ. Βρετανία 0-3

Στον 4ο Όμιλο, η Πολωνία άφησε πίσω της την ήττα από τη Φινλανδία και επικράτησε του Ισραήλ με 85-76, κάνοντας το 2-1 στη βαθμολογία του Ομίλου. Ένας παλιός γνώριμος των ελληνικών παρκέ από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, ο Έι Τζέι Σλότερ, τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 5 ασίστ.

Τη νίκη με 88-80 πανηγύρισε η Τσεχία των Βέσελι-Πέτερκα (απόντος του Σατοράνσκι) έναντι της φιλότιμης Ολλανδίας με 88-80. Η Τσεχία είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο α’ ημίχρονο, με το σκορ μάλιστα να κλείνει στο 50-27. Στο β’ ημίχρονο η Ολλανδία ανέβασε στροφές επιθετικά, ήταν όμως ήδη αργά για να καλυφθεί η μεγάλη διαφορά του πρώτου μέρους.

Στον αγώνα που έκλεισε τη βραδιά στον 4ο Όμιλο, το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, η Σερβία, πήρε μία άνετη νίκη κόντρα στη Φινλανδία με 100-70 και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου. Η ομάδα του Σβιέτισλαβ Πέσιτς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και μάλιστα είδε και τους 12 παίκτες του να σκοράρουν, την ώρα που ο Λάουρι Μαρκάνεν πάλευε σχεδόν μόνος του για τους Σκανδιναβούς.