Ροή Ειδήσεων​      Επικοινωνία      Τοπικά

6η θέση για τον Α. Παγκράτη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Oceanman 2022

Tο Σάββατο 29 Οκτώμβρη διεξήχθει ο τελικός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος  Oceanman 2022 για πρώτη φορά στη χώρα μας, στο Ρέθυμνο Κρήτης όπου και αγωνίστικε, μετά από πρόκριση, ο αθλητής κολύμβησης Άκης Παγκράτης στην απόσταση 5.000μ. συμμετέχοντας με την ελληνική ομάδα Oceanman.

Έλαβε την 6η θέση στην κατηγορία του Μ40, με χρόνο 1ω 4λ 50δ ενώ συνολικά ήταν 208  συμμετοχές και την 70η θέση στην γενική κατάταξη ανδρών.
Στον τελικό σε όλα τα αγωνίσματα (Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και ανοικτός ελεύθερος αγώνας)  αγώνίστικαν περίπου 800 αθλητές/τριες από 41 χώρες.

Οι καιρικές συνθήκες τη μέρα του αγώνα ήταν αντίξοες με 4bf βόρειους ανέμους, ισχυρούς κυματισμούς και ρέματα με
δυσκολία κατά το τερματισμό λόγω των ισχυρών κυμάτων.