Ροή Ειδήσεων​      Επικοινωνία      Τοπικά

Λευτέρης Πετρούνιας: Επέστρεψε στην Ελλάδα με το χάλκινο μετάλλιο ο άρχοντας των κρίκων

Επέστρεψε στην Αθήνα ο άρχοντας των κρίκων Λευτέρης Πετρούνιας
, έχοντας κερδίσει ένα ακόμη μετάλλιο από το ευρωπαϊκό ενόργανης.

Στο πλευρό του είχε τη σύζυγό του Βασιλική Μιλλούση, που βραβεύτηκε για την προσφορά της στο άθλημα.

Ο Πετρούνιας, με βαθμολογία 14.733 βαθμούς, πήρε χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυμναστικής στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής γύρισε στη χώρα μας μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της ελληνικής αποστολής.

Με τον Πετρούνια επέστρεψε η σύζυγός του, Βασιλική Μιλλούση, η οποία πήρε μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης μετά από 4,5 χρόνια, με την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδίας Γυμναστικής να τη βραβεύει ως παράδειγμα προς μίμηση για τις επόμενες γενιές αθλητριών.

Ξεχωριστή ήταν η παρουσία της νεαρής Νάσιας Μεσίρη, η οποία προτού καν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας της έγινε η έβδομη Ελληνίδα που συμμετείχε σε έναν τελικό ενόργανης γυμναστικής. Η Μεσίρη κατέλαβε την έβδομη θέση, έχοντας το μέλλον μπροστά της για να πλασαριστεί στα μετάλλια.