Ροή Ειδήσεων​      Επικοινωνία      Τοπικά

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΧΑΝΤΜΠΟΛΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 9-25

Στην τελευταία αγωνιστική της α φάσης του πρωταθλήματος Α2 εθνικής γυναικών στον Β όμιλο
, ο Κερκυραϊκός φιλοξένησε τον Φίλιππο Βέροιας το Σάββατο (22/3). Σαφώς ανώτερη η ομάδα
της Βέροιας αναδείχθηκε νικήτρια με το τελικό 9-25, καταλαμβάνοντας την 2η θέση που την
οδηγεί μαζί με τον Εθνικό Κοζάνης που φιγουράρει στην πρώτη θέση, στα play off και στις
διπλές συναντήσεις με τους δυο πρώτους του άλλου ομίλου που είναι ο Πανελλήνιος
Νεάπολης Θεσσαλονίκης και ο Βορέας Αλεξανδρούπολης. Όσον αφορά τον ΚΓΣ. Προβλέπεται
να αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12 με Απόλλωνα Σταυρούπολης και Ορφέας Σουρωτής, ομάδα
που πέρυσι ήταν στην Α1 γυναικών.

Ο Κερκυραϊκός αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις «… αφού είχαμε στον «πάγκο» τρεις
τραυματίες από τον προηγούμενο αγώνα …» δηλώνει ο κος Πέρρος , συντονιστής του τμήματος
Χάντμπολ του ιστορικού συλλόγου και συνεχίζει «… βαδίζουμε πιστά στον στόχο μας που ήταν
και είναι το μέλλον του γυναικείου χάντμπολ στο νησί, ήτοι στις υποδομές και στις νεαρές
αθλήτριες που παίρνουν συνεχώς περισσότερο χρόνο αγωνιστικό, αποκτώντας την απαραίτητη
εμπειρία. Και σε αυτόν τον αγώνα ο Γιάννης (Τριβυζάς) χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες και το
πιο σημαντικό για την ομάδα μας είναι η υγεία που βγαίνει μέσα στο γήπεδο αλλά και έξω από
αυτό, στην κερκίδα, που μικροί αθλητές μας γονείς και κηδεμόνες χειροκροτούν πάντα τον
αντίπαλο, μακριά από φανατισμό και στείρο οπαδισμό που δηλητηριάζει τις ηθικές αξίες του
αθλητισμού»
Πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 4-7, 4-8, 5-11, 6-12 (ημίχρονο), 6-16, 7-18, 8-22, 9-25, 9-25, 9-25 τελικό.
Κερκυραϊκός (Τριβυζάς-Παγιάτης): Πλασκασοβίτη, Σούλα, Δέλλιου 2, Κούρκουλου Χρ.,
Παραμυθιώτη, Πουλημένου 1, Κουτσούρη, Πηγάδη, Κούρκουλου Μ. 3, Σκορδίλη 1, Τρικούλη 1,
Γαρδικιώτη 1.
Φίλιππος Βέροιας (Χραλαμπίδης Κ.): Γκλαβίνα, Ευστρατιάδου, Καπετανάκη 7, Φιλιππάκη 3,
Νούλα, Δούπου, Δημητρίου 3, Μαυρίδου, Κικερίτσα, Επαμεινωντίδου 3, Μεϊμαρίδου 5,

ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ – ΑΟ Ιωαννίνων 29-28
Για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής ανδρών- 16η αγωνιστική ο Κερκυραϊκός φιλοξένησε τον ΑΟ
Ιωαννίνων σε ένα πολύ όμορφο αγώνα με εναλλαγές συναισθημάτων που προκαλούσε η
διακύμανση του σκορ. Στο ημίχρονο ο Κερκυραϊκός ήταν πίσω στο σκορ 14-18, αλλά στο 15ο
λεπτό του β ημιχρόνου πέρασε μπροστά με 25-24 με το σκορ να αλλάζει γκολ με γκολ για να
βρει τελικά την γηπεδούχο νικήτρια με τελικό 29-28. «τα Γιάννενα μας έβαλαν δύσκολα στην
αρχή του παιγνιδιού και εμείς παρότι στοχεύσαμε σε λύσεις, δεν είμασταν ικανοί να τις
υπερασπιστούμε..» δηλώνει ο προπονητής του ΚΓΣ κος Πέρρος Νϊκος και συνεχίζει «… έτσι
αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε εντελώς την αμυντική κυρίως τακτική για να γυρίσουμε τον
αγώνα. Οι αθλητές μου κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και αξίζει σε όλους συγχαρητήρια,
όμως πρέπει να αναφερθώ στο ελπιδοφόρο μήνυμα ότι και οι νεαροί αθλητές μας
βελτιώνονται και καταχωρούνται στον πίνακα των σκορερ και αυτό είναι εξίσου σημαντικό από
μια νίκη. Προχωράμε με δουλειά στις προπονήσεις γιατί το πρωτάθλημα τελειώνει τον Μάιο
και πρέπει να διαχειριζόμαστε και απουσίες σημαντικές.
Πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 5-9, 9-12, 13-15, 14-18 ημίχρονο, 18-21, 19-23, 25-24, 27-27, 29-28
τελικό
Κερκυραϊκός ΓΣ (Ν. Πέρρος): Σπίγγος, Νικομάνης, Κούρκουλος 2, Ουζούνογλου 2,
Παραμυθιώτης 1, Κατέχης 2, Αλεξίου, Κοντογουλίδης 7, Μεσημέρης, Μπίζγκα 7, Γραμματικός,
Putro, Μωραΐτης 7, Σκορδίλης 1, Αυθίνος.
ΑΟ Ιωαννίνων (Β. Σιαράβας): Γιαννακός, Λαγός, Αρλέτος, Σακκάς 7, Κάππης Ι. 1, Κάππης Δ. 6,
Νίκου 2, Σπύρου 3, Τσελέπης 8, Μαργαρίτης 1.
Διαιτητες Μαυρίδης Π (βέροιας) και Τομίδης Ι (Γιανιτσών)

Βράβευση με πολλά νοήματα
Πριν τον αγώνα, ο Κερκυραϊκός ΓΣ τίμησε τον προπονητή του ΑΟ Ιωαννίνων, απονέμοντας του
αναμνηστική πλακέτα. Αφορμή η στιγμή στον αγώνα του Α γύρου και ενώ το σκορ ήταν
ισόπαλο και τραυματίστηκε αθλητής αντίπαλος, χωρίς να διακοπεί ο αγώνας από τους
διαιτητές, σταμάτησε τους αθλητές του από φάση αιφνιδιασμού, περιμένοντας να δοθούν οι
πρώτες βοήθειες στον αντίπαλο. Η πλακέτα αναφέρει: «Τιμής ένεκεν στον Βασίλη Σιαράβα για
την προσήλωση του στο Ήθος και τις Αξίες του Ολυμπιακού Ιδεώδους, Φωτεινό παράδειγμα
διαπαιδαγώγησης των αθλητών του» με τον Νίκο Πέρρο να προλογίζει την απονομή με τα εξής:
«Σε μια εποχή που η κοινωνία περνάει βαθιά κρίση αξιών είναι πραγματικά ελπιδοφόρο το
να βλέπουμε σε αγωνιστικούς χώρους fair play συμπεριφορές. Στην εποχή του άκρατου
επαγγελματισμού, των στημένων αγώνων και του ντόπινγκ, υπάρχουν τέτοιες στιγμές που
δείχνουν ότι δεν έχουν αλλοιωθεί τα πάντα και ότι υπάρχει ελπίδα. Είναι στιγμές που
αναδεικνύουν τις αρχές του Ολυμπιακού ιδεώδους. Η χειρονομία του ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΣΙΑΡΑΒΑ
ΒΑΣΙΛΗ δεν έπρεπε να περάσει στα ψιλά. Αλλα πρέπει να αποτελέσει φωτεινό παράδειγμα